Wasze potrawy na święta

Forum o tematyce kulinarnej i okołokulinarnej. Dialogi, uwagi i przeżycia związane z kuchnią. Przygody kulinarne, savoir-vivre i inne dylematy.

Wasze potrawy na święta

Postprzez Biggirl » 29 lis 2016, o 00:00

Zaczął się adwent, zbliżają się Święta i ciekawa jestem, czy macie już jakieś pomysły na tegoroczny stół wigilijny oraz na całe Święta Bożego Narodzenia. Czekam na wpisy, propozycje, pomysły i przepisy :)
Biggirl

Re: Wasze potrawy na święta

Postprzez Danka » 30 lis 2016, o 12:58

U mnie jak co roku będą królowały ryby. Zawsze są śledzie w kilku postaciach, bo bardzo je lubimy. Przede wszystkim to są śledzie po wiejsku, w śmietanie i po kaszubsku albo po żydowsku. Czasem też wypróbowuję nowe przepisy. Bezapelacyjnie musi być karp smażony w cieście albo robiony w galarecie. To zależy, jak mi się uda wyrobić z czasem. No i od kilku lat to jest tak, że zawsze na naszym wigilijnym stole pojawia się zupa rybka, choć w moim domu takiej tradycji nie było, ale jak raz spróbowałam, to teraz zawsze już robię. Czasem jak trafi się jakaś fajna rybka w sklepie, to jeszcze robię pieczoną. W tym roku widziałam, że pojawił się jesiotr w moim ulubionym sklepie https://www.makro.pl/swiat-produktow/ry ... ne/jesiotr Korci mnie, żeby go też jakoś na Święta przyrządzić, ale nigdy nie jadłam tej ryby i nie wiem, jak się za nią zabrać. Macie jakieś przepisy sprawdzone? Znacie tę rybkę?
Danka

Postprzez Anika » 30 lis 2016, o 14:30

W tym roku, jak zwykle, jedziemy na całe Święta do rodziców. Chociaż trochę się obawiam, bo mam małe dziecko. No ale przynajmniej zostałam zwolniona z wszelakich przygotowań, więc ja praktycznie nic nie przygotowuję tym razem. Zazwyczaj to robiłam wigilijny bigosik, mój ulubiony.
Anika

Postprzez Izabell » 30 lis 2016, o 14:43

Fajny wątek. Podoba mi się. U nas tradycyjnie są śledzie, karp, barszczyk czerwony z ziemniakami polanymi olejem rzepakowym, kompocik z suszonych owoców, kapusta z grzybami i racuchy. Od czasu do czasu pojawiają się inne potrawy albo niektóre są zamieniane na inne, ale to jest taki żelazny zestaw, który obowiązuje w naszej rodzinie od kilku pokoleń.
Izabell

Postprzez Weganka » 30 lis 2016, o 14:56

Mój świąteczny stół na pewno trochę się rożni od waszego, bo nie jem mięsa, ryb, nabiału ani jajek, ale na Wigilię wykorzystuję potrawy tradycyjne. Tak więc całe menu opiera się na roślinach. Przede wszystkim skupiam się na wigilijnych potrawach, bo to one mają być wyjątkowe. Te na kolejne dni świąt jadamy również w ciągu całego roku. Pole do popisu, jeśli chodzi o Wigilię, wcale nie jest małe. Zawsze robię kapustę z grzybami i z grochem, kluski z makiem, racuszki na wodzie, barszczyk z uszkami. Jednak od kilku lat hitem są gołąbki z kaszą jaglaną i grzybkami albo z ryżem i pieczarkami, oblane sosem pomidorowym. Wszyscy je wręcz uwielbiamy.
Weganka

Postprzez Izabell » 30 lis 2016, o 14:58

Też robię takie gołąbki. Są po prostu wyśmienite i znikają ze stołu w pierwszej kolejności. U nas robi się jeszcze groch z miodem, ale ja za nim nie przepadam. A weganie jedzą miód?
Izabell

Postprzez Weganka » 30 lis 2016, o 15:02

Nie, nie jemy miodu. Nie jemy przede wszystkim zwierząt, ale też niczego, co od nich pochodzi, więc również nabiału, jajek czy miodu.
Weganka

Postprzez Lolitka » 30 lis 2016, o 23:12

Sama nigdy nie robię żadnych świątecznych potraw, ale zawsze pomagam mamie. Lubię ten klimat przygotowań i zapachy, i tą krzątaninę. Na gotowaniu to się za bardzo nie znam, ale wiem mniej więcej, bo całe życie obserwuję, jak mama to robi. Jesiotra nigdy w życiu nie jadłam i w ogóle nie mam pojęcia o tej rybie żadnego. Ogólnie nie przepadam za rybami, poza kilkoma wyjątkami. Lubię śledzie, wędzoną makrelę, smażoną flądrę, tuńczyka z puszki. Łososia zjem, ale bez zachwytu. Nie lubię za to karpia i tych wszystkich ryb, które czuć jakimś takim błotem, mułem czy czymś takim.
Ostatnio edytowano 10 gru 2016, o 22:22 przez Lolitka, łącznie edytowano 1 raz
Lolitka

Postprzez Amanda » 30 lis 2016, o 23:32

Jeśli chodzi o potrawy wigilijne, to tradycyjnie, tak jak u wszystkich. Chociaż w sumie przekonałam się niedawno, że w rożnych częściach Polski potrawy mogą się od siebie mocno różnić. No bo u nas nigdy nie robiło się grochu z miodem ani barszczu białego z grzybami czy pierogów z serem i cukrem. A takie potrawy jadłam rok temu na wigilii u brata i bratowej. Mnie bardziej pociągają wypieki. Lubię piec ciasta i tym się zajmę najchętniej przed świętami. Ostatnio odkryłam kilka nowych przepisów i moją faworytką jest kora. Znacie takie ciasto?
Amanda

Postprzez Danka » 30 lis 2016, o 23:35

A rybki jak przyrządzacie na świąteczny stół? Wszak mówi się, że Wigilia to taka rybna uczta. Myślę ciągle o tym jesiotrze. Nic nie podpowiecie?
Danka

Następna strona

Powrót do Moja kuchnia