Ogrzewanie domu - jakie źróło wybrać?

Forum o tematyce kulinarnej i okołokulinarnej. Dialogi, uwagi i przeżycia związane z kuchnią. Przygody kulinarne, savoir-vivre i inne dylematy.

Ogrzewanie domu - jakie źróło wybrać?

Postprzez B@rkas » 27 lip 2015, o 14:32

W najbliższym czasie planujemy budowę własnego, niewielkiego domu - około 100 może nawet 120 m2. Zwykły, funkcjonalny dom dla czteroosobowej rodziny: kuchnia, salon, trzy sypialnie, łazienka - jednym słowem: standard. Dom będzie póki co parterowy z możliwością adaptacji w przyszłości poddasza. Mniej więcej już wiemy, jak chcemy, żeby wyglądał. Projektant zadał nam natomiast pytanie, czym chcemy ogrzewać nasz dom...i nie wiedziałem co odpowiedzieć? Co radzicie?
B@rkas

Re: Ogrzewanie domu - jakie źróło wybrać?

Postprzez xyzyz » 27 lip 2015, o 14:35

Przyznam szczerze, że przy takim metrażu możliwości masz naprawdę wiele ;) , bo jeżeli chodzi o źródła ogrzewania domów to jest ich kilka. Przede wszystkim powinniście zastanowić się, na czym wam zależy najbardziej: na komforcie i wygodzie czy może jednak chcecie obniżyć koszty ogrzewania do absolutnego minimum? Bo jeżeli zależy wam na jak najtańszym ogrzewaniu, to raczej polecam ogrzewanie węglem...
xyzyz

Postprzez qthełek » 27 lip 2015, o 14:39

A ja odradzam kocioł węglowy i ogrzewanie węglem. Może jest taniej, ale niestety przy piecu węglowym trzeba się niestety nieźle napracować: zrzucanie kilka ton węgla do kotłowni, codzienne rozpalanie w sezonie grzewczym, bieganie co kilka godzin do kotłowni, wynoszenie popiołu (w mieście może być problemem), czyszczenie pieca. A "kotłowym" w domu jestem ja, bo żona zupełnie do tego się nie nadaje :( Trochę czasu to zajmuje. Gdybym dzisiaj mógł coś zmienić wybrałbym piec gazowy.
qthełek

Postprzez B@rkas » 27 lip 2015, o 14:42

Przyznaję, że przez chwilę brałem pod uwagę ogrzewanie na węgiel, ale zarówno ja jak i moja żona dużo pracujemy, wracamy zmęczeni z pracy. A w domu zwykłe, codzienne obowiązki, odrabianie lekcji z dziećmi i wiele, wiele innych obowiązków. Obawiam się, że codzienne bieganie jesienią i zimą wokół pieca węglowego byłoby jednak ponad nasze siły czy możliwości, więc chyba już wolę płacić parę groszy więcej i żyć wygodnie.
B@rkas

Postprzez xyzyz » 27 lip 2015, o 14:45

W takiej sytuacji rzeczywiście najlepsze będzie ogrzewanie na gaz. Warto też dobrze docieplić dom, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekało, a wy nie będziecie musieli "pokręcać" kurka. Wbrew pozorom przy tak małym metrażu ogrzewanie gazem wcale nie będzie droższe niż ogrzewanie węglem.
xyzyz

Postprzez qthełek » 27 lip 2015, o 14:50

Moja siostra ma dom jednorodzinny zbliżony metrażem do waszego, planowanego domu i grzeje gazem. Ostatnio ocieplili dodatkowo budynek z zewnątrz i nigdy nie narzekała na jakieś zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Ustawia sobie określoną, stałą temperaturę na piecu gazowym. Poza tym przy piecu węglowym, trzeba pomyśleć o kotłowni odpowiedniej wielkości- tak żeby swobodnie zmieściła się większa ilość opału.
qthełek

Postprzez xyzyz » 27 lip 2015, o 14:54

Ogrzewanie na gaz obecnie cieszy się zdecydowanie największą popularnością ze względu na komfort i wygodę obsługiwania pieca gazowego. Wstajesz rano i od razu masz ciepło. Przy piecu węglowym niestety nie sposób dodatkowo uniknąć zabrudzeń.
xyzyz

Postprzez B@rkas » 27 lip 2015, o 14:56

Szczerze mówiąc miałem trochę wątpliwości co do ogrzewania na gaz, bo kolega z pracy nastraszył mnie, że to duże koszty. Na razie mieszkamy w bloku, wynajmujemy mieszkanie, więc opłaty za ciepło wyglądają trochę inaczej niż w domu jednorodzinnym. A nie zarabiamy z żoną też kokosów, więc zależy nam na przystępnych rachunkach.
B@rkas

Postprzez qthełek » 27 lip 2015, o 14:59

Bez przesady. Ogrzewanie na gaz obecnie należy do najtańszych, obok węgla, źródeł ciepła. Poza tym konkurencja wśród dostawców gazu na rynku jest dosyć duża, więc na pewno znajdziecie ciekawą ofertę - taką na miarę waszych oczekiwań no i oczywiście możliwości finansowych. Wielu moich znajomych korzysta z tej formy ogrzewania domu i jakoś nikt nie zbankrutował. Dom będziesz miał niewielki, a poza tym nie musisz ustawiać maksymalnej temperatury na piecu.
qthełek

Postprzez xyzyz » 27 lip 2015, o 15:02

Poza tym, kiedy nie ma was w domu, zawsze przed wyjściem możesz przykręcić kurek na piecu gazowym na minimum, a po powrocie podkręcić i gotowe. Osobiście uważam, że w waszym przypadku, ogrzewanie na gaz będzie najlepszym rozwiązaniem. Być może twój kolega ma większy metraż do ogrzewania, może cały czas ma ustawioną wysoką temperaturę na piecu gazowym?
xyzyz

Następna strona

Powrót do Moja kuchnia